آموزش نصب پایه دیواری تلویزیون, براکت دیواری, براکت دیواری تلویزیون, پایه دیواری تلویزیون, مقالات آموزشی

ارتفاع تلویزیون-ارتفاع استاندارد تلویزیون

ارتفاع تلویزیون-ارتفاع استاندارد تلویزیون

ارتفاع تلویزیون باید چقدر باشد؟ امروز ما در مورد تعیین محل تلویزیون خود به یک سوال مهم باید جواب بدهیم: تا چه اندازه ای باید ارتفاع تلویزیون خود را تنظیم کنیم؟

هیچ خانه ای بدون تلویزیون نیست !

تلویزیون تقریبا جز لاینفک هر خانه ای گردیده است از این رو خانه بدون تلویزیون مانند یک قلعه ای در ابرهاست. در تجربه من نمیتوانم نمونه ای را بیابم که در آن حتی یکی از مشتریان ما، محلی را در خانه خود برای تلویزیون در نظر نگرفته باشد.

این واقعیت، چالش های طراحی را ایجاد می کند، زیرا طراحان خانه، برای محل قرار گرفتن صحیح تلویزیون در اتاق، باید دیدگاه های ظاهری و احتمالی را بر اساس چیزهایی که در اتاق وجود دارد مانند شومینه، مبلمان ، بوفه ، قاب عکس و غیره را در نظر بگیرند.

امروز ما یک عامل اصلی را در نظر می گیریم که هنگام قرار دادن تلویزیون شما درون اتاق در نظر گرفته شده است: و آن ارتفاع است. این تنها چیزی نیست که شما باید در مورد آن فکر کنید، اما مطمئنا، اگر شما تلویزیون خود را بیش از حد به نسبت فضای خود بالا ببرید، ممکن است با ناراحتی و به معنای واقعی تر، گردن درد (ارگونومی محیط) مواجه شوید.

یک قاعده کلی

بسیاری از مسائل با در نظر گرفتن تجربه ای است که از تماشای تلویزیون توسط شما به دست می آید، از جمله اندازه و کیفیت تلویزیون شما و فاصله از تلویزیون تا محل مشاهده اولیه، که این مسائل بسیار مهم می باشند. اما برای این مسئله، یک قاعده ساده و دقیق وجود دارد: مرکز ایده آل روی صفحه نمایش باید در سطح چشم بیننده باشد. بنابراین عوامل بسیاری برای بدست آوردن ارتفاع ایده آل تلویزیون شما تاثیر گذار خواهد بود که شامل مواردی همچون: ارتفاع بیننده و اندازه تلویزیون می باشد. شما می توانید تلویزیون خود را اندازه گیری کنید و یکسری محاسبات ریاضی را انجام دهید، اما مرکز بهینه ای که برای تلویزیون وجود دارد عمدتا برای بینندگانی است که بر روی نیمکت نشسته اند و معمولا حدود 105 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین است.

در گذشته، یک قاعده کلی برای مشاهده فاصله دید مطلوب از تلویزیون 2.5 برابر طول قطر صفحه تخمین زده شده بود. با این حال، در نظر داشته باشید که نظرهای مختلفی در این قانون وجود دارد و برخی هم اکنون توصیه می کنند که یک تلویزیون باید نسبت به فضای اتاق بزرگتر باشد. با پیدایش تلویزیون های جدیدتر و با کیفیت بالا، بعضی از آنها توصیه می کنند که فاصله تصویری مطلوب 1.5 برابر طول قطر صفحه تلویزیون می باشد.

TV over a fireplace-in-room

اگر در یک اتاق فاصله تماشاگرانی که روی مبل نشسته اند از سطح تلویزیون بیشتر از 3.5 متر می باشد می توانید از تلویزیون 55 تا 60 اینچی در فضای اتاق استفاده کنید. اما شما مطمئنا نمونه هایی را می بینید که در این شرایط از تلویزیون های 65 تا 70 اینچی نیز استفاده شده است. بگذارید بگوییم شما یک تلویزیون 60 اینچی را انتخاب می کنید. ارتفاع یک تلویزیون 60 اینچی حدود 85 سانتیمتر است، به این معنی که مرکز صفحه نمایش حدود 42 سانتیمتر از پایین تلویزیون می باشد. بیشترین ارتفاع صندلی های مبل نزدیک به 45 سانتیمتر است و سطح چشم بزرگسالانی که در حالت خوبی قرار دارند حدود 60 سانتیمتر بالای صندلی است.

این ارتفاع مطلوب، مرکز تلویزیون را برای یک بیننده حدود 105 سانتیمتر ( 45cm + 65cm ) مشخص می کند. بنابراین یک تلویزیون 60 اینچی باید حدود 65cm بالاتر از سطح زمین نصب شود.

نصب تلویزیون بالای شومینه

با استفاده از پارامترهای توصیف شده در بالا (فاصله 2.5 برابر طول قطر و متوسط ارتفاع تلویزیون در سطح چشم با دید اولیه)، برخی از متخصصان به شما خواهند گفت که هرگز تلویزیون را در بالای یک شومینه قرار ندهید. این توصیه صحیح با در نظر گرفتن تجربه تماشای تلویزیون به صورت ایده آل از منظر بیننده است. اما گاهی اوقات ملاحظات معقولی وجود دارد که باعث می شود صاحبان خانه تصمیم بگیرند که یک تلویزیون می تواند در بالای یک شومینه جایگاه مناسبی داشته باشد.

مرکز تلویزیون در عکس نشان داده شده به نظر می رسد از سطح کف خانه بیش از 150cm می باشد ، که تلویزیون را بالاتر از ارتفاع مطلوب از نظر یک بیننده که بر روی مبل نشسته است نشان میدهد. اما چشم انداز بیننده ای که نشسته است همیشه اولویت شماره 1 نیست. گاهی اوقات دیدگاه های دید افراد ایستاده در اتاق نیز در نظر گرفته می شود، در حالی که ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد که بتواند این ارتفاع را برای نصب تلویزیون روی دیوار توجیح نماید.

یک تلویزیون با مرکز صفحه ای که در فاصله حدود 150cm بالای طبقه قرار دارد، ارتفاع مناسبی برای افرادی با قدی حدود 150cm-180cm می باشد، که برای رویدادهای ورزشی هنگامی که مهمانان شما ایستاده در حال غذا خوردن و صحبت می کنند، بد نیست. اگر مرکز صفحه نمایش یک تلویزیون 150cm بالاتر از سطح زمین باشد تنها برای شخصی که در حالت ایستاده و قدش بین 160 تا 180 سانتیمتر باشد محدود میشود. البته این حالت برای مواقعی که ورزش می کنید مناسب است.

اگر تلویزیونی که در بالای یک شومینه قرار گرفته است، به عنوان تلویزیون اصلی خانواده شما محسوب شود، سطح دید شما برای تماشای تلویزیون کاهش پیدا می کند. شاید یکی از مزایای استفاده از شومینه های خطی که محبوبیت آن نیز رو به افزایش است این باشد که، ارتفاع آن نسبت به شومینه های قدیمی کمتر می باشد. در اینجا ما توانستیم ارتفاع نصب تلویزیون را با استفاده از یک شومینه خطی پایین بیاوریم. هنوز تلویزیون بر روی ارتفاع ایده آل تنظیم نشده است (هنوز ارتفاع تلویزیون از سطح زمین حدود 150 سانتی متر است) اما با استفاده از شومینه خطی توانستیم به یک ارتفاع قابل قبولی برای انواع تفکرات دست پیدا کنیم.

نوشته های مشابه