OLED تلویزیون تخت یا تلویزیون منحنی

نویسنده : lcdarm

با وجود فن آورهای جدیدی که در تولید صفحات نمایشگر بوجود آمده و آپشنهای پیشرفته ی امروزی، یکی از عمده ترین ایراداتی که بر تلویزیون های صفحه تخت گرفته می شود، کمی زاویه دید در آن است زیرا به طور معمول برای تماشای تلویزیون های صفحه تخت معمولا باید روبروی این نمایشگرها نشست تا تصویری بهتر، از آن به چشم بخورد.

پنل های فلت

 نوع قدیمی تر و ساده تر نمایشگرها ، نمایشگرهایی با صفحه نمایش تخت می باشد و از ارزانترین نوع نمایشگر است. البته در صورت پراکندگی تجهیزات نصب شده روی آن می تواند مشکلات خاص خودش را ایجاد نماید و در واقع ناجورتر از سایر نمونه ها می باشد و لبه بیرونی آن خارج از سطح دسترسی فرد می باشد و همچنین قدرت دید در آن قسمت ها کاهش میابد.

بهترین پنل‌های LCD مانند: پنل‌های  IPS، در انحراف بیش از ۳۰ درجه دچار افت شدید ۵۰% در روشنایی و کنتراست می‌شوند.

اما سازندگان تلویزیون های اُ ال ای دی سعی کردند مقدار زاویه دید این نمایشگرها را برای تماشاگرها وسیع تر کنند. به همین خاطر تغییراتی در این نمایشگر به وجود آوردند که به شرح آن میپردازیم.

Panels Curved 

صفحات دارای خم بهترین نوع نمایشگر برای تماشاچیان تلویزیون است که می خواهند از هر نقطه ای در اتاق صفحه نمایشگر را تماشا کنند. با Panels Curved در تمامی زوایا امکان دید عمود به صفحات نمایش وجود دارد و به راحتی می توانند از پس خواندن اعداد و ارقام در صفحه نمایش برآیند. در ژانویه ۲۰۱۳، سازنده ی معروف نمایشگرهای پیشرفته، ال‌جی الکترونیکس نخستین تلویزیون تجاری بر پایه دیود گسیل نور ارگانیک (OLED) را روانه بازار کرد. صفحه تلویزیونی این نسل از نمایشگرها به نسبت تلویزیون‌های ال‌سی‌دی متداول و نمایشگرهای پلاسما بسیار نازک‌تر، کارآمدتر، تواناتر و واضح‌تر هستند.

شرکتی تایوانی نیز بزرگترین مانیتور جهان به قطر ۳۱٫۵ اینچ را تولید کرد که تصاویر در آن با زاویه دید ۱۷۶ درجه می باشند. صفحه نمایش های منحنی دید طبیعی تر و لذت بخش تری به نسبت تلویزیون های تخت ارایه می دهند.

 OLED یک نمایشگر با سیاهی کامل، یکنواختی خاکستری، یک زاویه دید گسترده و بالاتر از حد متوسط است. در زاویه دید 45 درجه تلویزیون منحنی از سمت راست کمی تصویر کشیده و از سمت چپ هم کمی تصویر فشرده می شود و در نتیجه باعث می شود کیفیت تصویر خوبی را ارایه کند. تلویزیون منحنی ظاهر کمی بزرگ تر دارد و این باعث می شود نصب تلویزیون به دیوار کمی سخت شود.

نمایشگرهای منحنی ( covered ) وضوح، کیفیت و عمق تصویر بسیار مناسبی داراست. خمیدگی و تورفتگی ملایم نمایشگرهای منحنی به بینندگان امکان می دهند، از تصاویر دو بعدی و سه بعدی بدون اهمیت به زاویه دید استفاده کنند.

PurColour  فن آوری جدیدی است که در حوزه رنگ‌ پردازی برای تلویزیون UHD به وجود آمده است. این فن آوری طیف گسترده‌ تری از رنگ‌ها و پرده‌های رنگ را به تصویر می‌کشد تا شاهد رنگ های طبیعی بیشتری باشیم. نمایشگر UHD تعداد 8 میلیون پیکسل دارد. درست چهار برابر نمایشگر Full HD. برای ایجاد تصاویر دقیق نیاز به نقاط تعدیل رنگ بیشتری دارید. فناوری PurColour این نقاط را افزایش داده و سبب شده صفحه تلویزیون پررنگ‌ تر و خالص ‌تر دیده شوند.

سیاهی واقعی تلویزیون های OLED یا منحنی دیگر ویژگی شاخص این تلویزیون ها در مقابل نمایشگرهای صفحه تخت می باشد. تلویزیون های OLED ال‌جی به توانایی ارائه سیاهی کامل دست یافته اند؛ سیاهی که در گذشته با تلویزیون‌های معمولی در دسترس نبود. پیکسل‌ هایی که خودشان نور می‌دهند و می‌توانند نور خودشان را خاموش و روشن کنند. رنگ‌ های مشکی و تیره می‌توانند کامل و بی‌عیب و نقص نمایش داده شوند؛ این باعث شده حتی در صحنه‌های خیلی تاریک، همه جزئیات فیلم ها زنده و مرئی به نظر برسد. هر پیکسل خودش به تنهایی خاموش و روشن می‌شود و وابسته به هیچکدام از پیکسل های دیگر نیست، که موجب عمق و زنده بودن رنگ‌ها می شود.

تاری در حرکت

فن آوری موشن بلور ( Motion blur ) از دیگرآپشن های این نمایشگر است که بیشتر در بازی ها مورد مصرف  قرارمی گیرد. یعنی اینکه تصویر اصلی شما ثابت باشد و اطراف آن بصورت تار دیده شود. برای مثال فرض کنید بازی ریسینگ بازی می کنید، در این بازی وقتی ماشین با سرعت زیادی حرکت می کند محیط اطراف آن بصورت تار ولی ماشین که هدف اصلی است بدون تغییرات دیده می شود. اُ ال دی ها برای دیدن مسابقات ورزشی و بازیها ی کامپیوتری بسیار مناسب اند. در تلویزیون های OLEDبه نسبت تلویزیون ها LED تصویر خیلی نرم عوض می شود به طوری که اصلا تغییر عکس مشهود نیست و جذابیت بیشتری دارد. در بسیاری از تلویزیون های OLED هر فریم ویدیو در زمان مشخصی نمایش داده می شود قبل از آنکه به فریم بعدی انتقال داده شود و سایه ای سیاه در چشم ما بوجود می آید که به طور معمول چشم ما هنگام دیدن چند فریم عکس پشت سرهم برایش این اتفاق می افتد. اُ ال ای دی حدود 10 دقیقه عکس ها را در حافظه ی دور نگه داری می کند. اگر نگه داری تصویر واقعا شما را اذیت می کند، تلویزیون LED بهترین خریدخواهد بود. تلویزیون های LED به ندرت به این نوع مشکل را دارند.

 KS8000 صفحه نمایش این تلویزیونLED  است کنتراست، حرکت، یکنواختی و نمایش گسترده ی رنگ در این تلویزیون بسیار خوب می باشد.

نمایشگرهای دارای صفحات خم  بهترین نوع برای استفاده کنندگانی است که همه نقاط را می خواهند تحت کنترل داشته باشند و البته در این نمونه در تمامی زوایا امکان دید عمود به صفحات نمایش و یا حتی تجهیزات مدرج وجود دارد و دقت در قرائت برخی اعداد و یا دیدن صحیح و بدون انحراف آنها برای کنترل هر چه بیشتر عملیات، برای همه واضح و نیازی به توضیح بیشتر نمی باشد. گرانی قیمت این نوع از صفحات، به علت سختی ساخت و شکل دهی آنهاست.