زمان خرید تلویزیون 4K

آیا اکنون زمان خرید تلویزیون 4K است؟

فن آوری جدیدی که ویترین فروشگاه های لوازم صوتی و تصویری را به خود اختصاص داده ، تلویزیون های 4کی است و بر خلاف تلویزیون های 3D ، زمان زیادتری بازار تلویزیون های ال ای دی را در دست خود خواهد گرفت و تمام تلویزیون های متوسط و بزرگ از نوع HD خواهد بود. پس این سوال ایجاد می شود که آیا زمان خرید یکی از این تلویزیون ها فرا رسیده است یا خیر؟!

فن آوری جدید تلویزیون های 4K معادل چهار برابر تلویزیون های فول اچ دی ، وضوح تصویر دارا هستند یعنی در واقع نمایشگر این تلویزیون های جدید بیش از هشت میلیون پیکسل به جای حدود دو میلیون پیکسل عرضه شده است. تصویر این تلویزیون ها آن قدر واقعی است که حسی در حد تصویر سه بعدی را به بیننده بدون استفاده از عینک های سه بعدی القا می کند.

تلویزیون 4کی

پس اگر اکنون قصد خرید یک تلویزیون 4K را دارید ، برخی از دلایل خریدن یا نخریدن فن آوری جدید تلویزیون 4کی را ذکر می کنیم :

افزایش وضوح تصویر(3840* 2160 پیکسل) تفاوتی را ایجاد می‌کند که به وضوح تفاوت آن را احساس خواهید نمود. این خصیصه زیبایی نمایشگر را دو چندان کرده است. زمانی که در مقابل تلویزیون LED وضوح 4K مجهز به بلندگوی Magnetic Fluid ایستاده اید ، با رنگ های ناب و بی نقص ، شما را هیبنوتیزم خواهد کرد...

قیمت تلویزیون های 4K در مقایسه با دو سال گذشته ، یعنی زمانی که از آن رونمایی شد بالا نیست و به جز تلویزیون‌های 4K خمیده یا تلویزیونهای دارای نمایشگر اُ ال ای دی، قیمت بقیه مدل‌های آنها کاهش یافته است. در حالی که برای کاهش قیمت تلویزیون‌های اچ دی نسبت به اولترا اچی دی زمان بیشتری طول کشید. رقابت بین شرکت های سازنده باعث شده قیمت این تلویزیونها در برخی از مدل‌ها به کمتر از 1000 دلار کاهش پیدا کند. برخی از مدلهای تلویزیونهای اچ دی مثل مدل 40 اینچی شرکت سیکی به 499 دلار تنزل کرده است.


مثل زمان اولیه رونمایی از تلویزیون‌های اچ دی، برنامه‌ها و فیلم‌هایی که با فن‌آوری 4k ضبط شده‌اند، کمیاب اما رو به افزایش است. از آنجا که سی دی‌هایی با فرمت 4K وجود ندارند، بسیاری از برنامه‌ها از سوی سرویس‌هایی نظیر نفتلیکس، یوتیوب و سونی ویدئو تامین می‌شود. بعضی شرکت های سازنده تلویزیون مانند سامسونگ با ضمانت سام سرویس ، ال جی با ضمانت گلدیران  ، سونی با گارانتی بازرگانی ایران به همراه محصول خود یک هارد حاوی فیلمهای 4K نیز ارائه می دهند. به علاوه بسیاری از گوشیهای هوشمند نظیر سامسونگ گلکسی S5 و سونی اکسپریا Z3 قابلیت فیلمبرداری با وضوح 4K را دارند و کاربر می‌تواند فیلمهای 4K ضبط شده را در تلویزیون خود تماشا کند.جام جهانی 2014 برزیل با فن‌آوری 4K ضبط و برای بازار ژاپن ارائه شد و این نشان می‌دهد که ممکن است این فن‌آوری به زودی در آمریکا نیز ارائه شود.

خبر دیگر این که دست کم تمام این تلویزیون‌های جدید می‌توانند فرمت‌های معمول اچ دی را به سطح کیفیت اولترا اچ دی نزدیک کنند.

تلویزیون 4K


از دلایل عدم خرید تلویزیون‌های 4K نکات زیر را ذکر می کنیم :

با وجود اینکه برنامه‌های 4K بیشتری برای این تلویزیون ها نسبت به قبل ارائه شده اما هنوز بسیار بسیار کم هستند. شبکه‌های پخش برنامه در آمریکا هنوز حتی با وضوح اچ دی برنامه پخش نمی‌کنند، چه برسد به وضوح 4K. پس شما قصد دارید چه چیزی را با این تلویزیون تماشا کنید؟ نبود محتوا بزرگترین مانع سر راه شرکتهای سازنده تلویزیون‌های 4K اولترا اچ دی است.

تلویزیون های 4K ممکن است خارق العاده به نظر برسند، اما ممکن است این را ندانید. تلویزیون هر قدر کوچک تر باشد، تشخیص وضوح بالاتر در آن سخت تر می‌شود.

برخی تلویزیونهای 40 یا 42 اینچی 4K وقتی کنار تلویزیون‌های اچ دی قرار می گیرند و هر دو یک دیسک بلوری یا یک بازی رایانه‌ای جدید را نمایش دهند، تشخیص تفاوت بین آنها کار ساده‌ای نیست. پس برای استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل‌ تلویزیون های 4K باید سراغ مدل‌های بزرگ‌تر بروید اما از سوی دیگر باید بودجه خود را نیز در نظر بگیرید.

درحال حاضر گرانترین تلویزیون 4K موجود در بازار مدل 85 اینچی 4K سه بعدی از شرکت سونی است که بیش از 20 هزار دلار قیمت دارد.

قیمت فن‌آوری 4K نسبت به دو سال قبل کاهش قابل توجهی داشته است اما این فن آوری همچنان تکنولوژی برتر است و هنوز بالاتر از آن به بازار نیامده است. برای مثال بالاترین مدل 65 اینچی مسطح 4K سامسونگ 3000 دلار قیمت دارد اما مدل 65 اینچی اچ دی آن 2000 دلار قیمت دارد. اگرچه قیمت تلویزیونهای 4K به شکل قابل توجهی رو به کاهش است اما این قیمت ها در سال جاری و سالهای بعد هم چنان کاهش خواهد یافت. حتی یک تلویزیون اولترا اچ دی که امروز 1500 دلار است، احتمالا سال آینده 800 دلار خواهد بود.

در هر حال اگرچه فن‌آوری 4K وضوح خارق العاده‌ای را نسبت به اچ دی به بیننده ارائه می‌دهد اما فن‌آوری بالاتر از 4K یعنی تلویزیون‌های 8K نیز در نمایشگاه لاس وگاس رونمایی شده‌اند. بنابراین شاید گزینه هوشمندانه این باشد که این نسل از تلویزیونها را کنار بگذارید و منتظر نسل بعدی باشید.